Vakıfbank finansal sonuçlarını açıkladı

Konsolide olmayan finansal sonuçlarını açıklayan VakıfBank’ın 2021 yılının ilk çeyreğinde toplam aktif büyüklüğü 721 milyar TL’ye ulaşırken, nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığı destek ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 43 artarak 564 milyar TL’yi aştı.

Vakıfbank, yılın aynı döneminde elde ettiği 1 milyar TL brüt karından 252 milyon TL vergi karşılığı ayırırken, 750 milyon TL net kar elde etti. Ayrıca yılın ilk çeyreğinde elde ettiği brüt karından ilave 400 milyon TL serbest karşılık ayıran VakıfBank toplam serbest karşılıklarını 1 milyar 472 milyon TL’ye yükseltti.

akıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih

VakıfBank, 2021 yılının ilk çeyreğine ait konsolide olmayan finansal sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti:

“Her zaman olduğu gibi ilk çeyrekte de bir yandan tüm müşterilerimize kesintisiz hizmet vermeyi sürdürürken, diğer yandan hizmet kalitemizi daha da artırmak amacıyla teknolojik altyapı yatırımlarımıza devam ettik. Bu dönemde nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla milli ekonomiye sağladığımız destek 564 milyar TL’yi aştı. Geçen yıl, pandeminin finansal piyasalara tüm etkilerine rağmen hemen her alanda pazar payımızı artırarak Türkiye’nin aktif büyüklükte en büyük 2 bankasından biri konumuna ulaştık. Bu yılın ilk çeyreği sonunda da bu alanda yüzde 3,1 artışla 721 milyar TL’ye ulaşan toplam aktif büyüklüğümüz ile her zaman ülkemizin yanında olmayı sürdürdük.”

”Pazar payı kazanımları devam ediyor”

İstihdamı destekleyen, yerli ve milli üretime katkı sağlayan imalatçı ve ihracatçılar başta olmak üzere tüm VakıfBank müşterilerine en üst seviyede hizmet verme hedefiyle çalışmalarını yürüttüklerini belirten Üstünsalih, “Toplam nakdi kredilerimiz yılın ilk üç ayında sektör ortalamasının üzerinde bir oran olan yüzde 6,2 artışla 448 milyar TL’yi aştı. Bir önceki yılın aynı dönemine bakıldığında pazar paylarımızda ciddi bir artış görüyoruz. 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 10,8 olan nakdi krediler pazar payımız yüzde 11,9 seviyesine; toplam aktiflerdeki pazar payımız ise yüzde 9,5 seviyesinden yüzde11 seviyesinin üzerine çıktı. Önümüzdeki dönemlerde de ekonomik istikrara katkı sağlama sorumluluğumuzun bilinciyle ülke ekonomisine en üst düzeyde katkı sağlamaya devam edeceğiz’’ dedi.

Uluslararası kaynak temini alanında yıla yine başarılı bir giriş yaptık

Fonlama tarafıyla ilgili finansal göstergeleri değerlendiren Üstünsalih, Bankanın ana fonlama kalemi olan toplam mevduatın, yılın ilk üç ayında yüzde 3,9 artışla 430 milyar TL’yi aştığını; toplam mevduatlardaki pazar payının ise geçen yıl aynı dönemde yüzde 9,6 iken bu yıl ilk çeyrekte yüzde 11,8 seviyesine yükseldiğini aktardı.

Mevduat tarafındaki önceliklerini, VakıfBank’ın her alanda verdiği güçlü finansal hizmetin bir yansıması olarak, tabana yaygın mevduatı artıracak ürünlerle daha çok müşteriye ulaşmak olarak tanımlayan Üstünsalih, mevduat dışı fonlama tarafına ilişkin çalışmalarını ise şöyle aktardı:

“Uluslararası kaynakları ülkemize kazandırma anlamında da yıla başarılı bir giriş yaptık. Mart ayında yurtdışı havale akımlarına dayalı seküritizasyon programımız kapsamında 1 milyar 750 milyon dolar ile Türkiye bankacılık sektörünün tek seferdeki en büyük menkul kıymetleştirme işlemine imza atarak bu alanda yeni bir rekorun sahibi olduk. Nisan ayının sonunda ise yüzde 105 yenileme oranıyla toplam 1,1 milyar dolarlık sendikasyon kredisi temin ederek Banka tarihimizin ilk sürdürülebilir sendikasyon kredisi işlemini gerçekleştirdik. Tüm bu işlemler, VakıfBank’ın ve Türk bankacılık sektörünün uluslararası piyasalardaki kredibilitesini bir kez daha teyit etmiş oldu.”

Entegre Yönetim Sistemi’ni kuran ilk banka

Sürdürülebilir bankacılığın stratejik öncelikleri olduğunu vurgulayan Abdi Serdar Üstünsalih, çevresel, sosyal ve yönetimsel performanslarını her geçen gün daha da yükselttiklerini belirtti. Son olarak uluslararası standartlarda yönetilen markalar için kritik önem taşıyan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi ve ISO 45001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikalarını alarak Alman denetim firması TÜV-SÜD tarafından gerçekleştirilen Entegre Yönetim Sistemi denetimlerini başarıyla tamamladıklarını ve böylece Türkiye’de Entegre Yönetim Sistemi’ni kuran ilk banka olma başarısını elde ettiklerini anlatan Üstünsalih, sözlerini şöyle tamamladı:

“Ayrıca iklim değişikliğiyle mücadele kapsamındaki hedeflerimiz doğrultusunda, 2020 yılında tekrar sera gazı emisyonlarımızdan fazlasını dengeleyerek çevreci yaklaşımımızı sürdürdük ve iki yıl üst üste Karbon Negatif kuruluş olduk. Bu alandaki çalışmalarımızı bir adım daha öteye taşıyarak bu yıl yenilenebilir kaynaklardan üretilmiş elektrik payımızı yüzde 50’nin üzerine taşımayı hedefliyoruz. Topluma ve çevreye katkıda bulunma anlayışımızla bu alandaki çalışmalarımıza da hız kesmeden devam edeceğiz.”