Bu eğitim programına çocuklar ebeveynleri ile katılıyor

İBB, pandemi döneminde kreşe gidemeyen çocuklara eğitim desteği vermeye devam ediyor. Dilek İmamoğlu’nun öncülüğünde hayata geçirilen proje ile, online ortamda çocuklar ebeveynleri ile birbirinden önemli eğitimlere katılıyor. Yuvamız İstanbul ve WISE Akademi işbirliğinde gerçekleştirilen program, 17 Mayıs’ta başlayacak ve 8 hafta sürecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), pandemi sürecinde sosyal belediyeciliğin en güzel örneklerini bir bir İstanbullulara sunmaya devam ediyor. Dilek İmamoğlu’nun öncülüğünde Yuvamız İstanbul ve WISE Akademi iş birliği ile hayata geçirilen proje 17 Mayıs’ta başlayacak. 8 hafta sürecek programda çocuklar el becerilerini geliştirecek oyunlar oynarken, deneyler de yapabilecek. Ebeveynleri ile de etkinliklere katılabilecek 4-6 yaş arası çocuklar, kreşlerin yokluğunu aramayacak.

ŞENAY GÜL: “AİLELERİN BU PROGRAMA KATILMALARI ÇOK ÖNEMLİ”

Program hakkında bilgi veren Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürü Şenay Gül, 5.si devam eden Yuvamız İstanbul Online Oyun Grupları Anne ve Baba Okulu’nun 6.cısının 17 Mayıs’ta başlayacağını söyledi. Ailelerin başvurularını https://yuvamiz.ibb.istanbul/ web sitesi üzerinden 3 – 10 Mayıs tarihleri arasında yapabileceğini belirten Gül, “Çocuklarımızın duygusal, bilişsel ve sosyal gelişimlerini destekleyen 8 haftalık eğitim programımızın içerisinde; müzik, sanat, spor, İngilizce ve sağlıklı beslenme gibi birçok çeşitli alanlar yer almakta” dedi.

Yuvamız İstanbul Online Oyun Grupları ile anne baba okullarının eş zamanlı devam ettiğini vurgulayan Gül, şöyle devam etti:
“Anne baba okullarımızın online oyun gruplarımızla birlikte eş zamanlı olarak devam etmesi bizler için çok önemli. Çünkü ebeveynlerin çocukları ile birlikte bu programa dahil olduklarında daha fazla fayda elde ettiklerini, yapmış olduğumuz gruplardaki görüşmeler ve anketlerle de görmüş olduk. Bu nedenle ailelerden ricamız online oyun gruplarına dahil olurken çocukları ile birlikte kendilerinin de bu sürece katılmaları, çocukları ile birlikte nasıl sağlıklı ve etkili interaktif ilişki içerisinde olabileceklerinin danışmanlığını bizlerle birlikte sürdürmeleri.”

ESİN BAŞARAN: “ÇOCUKLARIN KALICI DAVRANIŞ DEĞİŞİKLİĞİNİ GÖRMEK ÇOK KEYİFLİ” 

Online Oyun Grubu Öğretmeni Esin Başaran, online oyun grupları projesinin Dilek İmamoğlu’nun öncülüğünde gerçekleştirildiğini söyledi. Anne-baba eğitimleri ve spor faaliyetlerinin de sürece eklendiğini anlatan Başaran, “Çocuklarda kalıcı davranış değişiklikleri gözlemlemek ve eğlenerek öğrenmelerine şahit olmak bizim için de çok keyifli” dedi.

Daha önceki eğitim programına katılan anneler de çocuklarında gözle görülür bir değişime şahit olduklarını söylediler.

Deniz Yacı’nın annesi Melek Yacı:

“Ben başvuruyu yaptıktan hemen sonra telefon açarak oyun grubuna katılıp katılmayacağımızı sordular. Hiç kaçırmadan, “Hemen” dedim. Çünkü, evin içerisinde televizyon ve cep telefonu ile ilgilenmekten başka hiçbir şey yapmıyordu. İçine kapanık olmaya başlamıştı. Oyun gruplarından sonra çocuk inanılmaz derecede aktif olmaya başladı.”

Rana Masal Ormancı’nın annesi Deniz Ormancı: 

“Ben arkadaşımın yönlendirmesi ile haberdar oldum. Pandemi sürecinde kızımı kreşe gönderemedik, biraz endişelendik birçok anne baba gibi. Kızım kendine özgüveni olan biri ama anne babasının olmadığı bir yerde sorumluluk verildiğinde, kurallar olduğunda neler yapabileceğini gözlemledik.”

Mete Kaan Aslan’ın annesi Emine Sabuncuoğlu: 

“Tesadüfen Yuvamız Online ile tanıştım. Çok güzel şeyler öğrendiler. İngilizceyi temelden öğrendiler. Matematik, aritmetik şeklinde ilerledi. Çok güzel şekilde deneyler yapıldı. El becerileri gelişti. İnanılmaz bir aydınlık oldu bizler için. “

SİNAN ÖZTÜRK: “ALT MESAJLARI SANAT ARACILIĞI İLE VERDİK”

Yuvamız İstanbul ile programı düzenleyen Wise Akademi’den psikolog Sinan Öztürk, süreci ikisi uzman olmak üzere dört psikologla yürüttüklerini söyledi. Ebeveyn çocuk tiyatrosu üzerinden, ebeveynlere vermek istedikleri alt mesajları sanat aracılığı ile aktarmaya çalıştıklarını belirten Öztürk, “Daha sonrasında üç adet ebeveyn semineri, iki tane ebeveyn, bir tane de ebeveyn çocuk atölyesi yaptık. Yaptığımız çalışmaların ne tür etkileri olduğunu gözlemlemek için de bir geri bildirim atölyesi gerçekleştirdik. Bu süreçte bazı değerlerimizi ebeveynlerimize kazandırmayı planlıyorduk. Bu değerler çocukların gelişimine katkı sunacak şeylerdi. Örneğin, çocuklarını aşırı korumamak, aşırı izin vermemek, mükemmel bir ebevyn olmak adına kendilerini yıpratmamak, çocuklarına bağlanmamak ve onları koşulsuz sevmek gibi” diye konuştu.

– ANNE-BABA OKULU PROGRAMINDA NELER OLACAK-

– Çocuklarınızla birlikte izleyeceğiniz ebeveyn-çocuk tiyatro oyunu

– Sadece siz anne-babaların katıldığı etkileşimli seminer söyleşiler

– Yine yalnızca anne-babaların katılacağı ebeveynlik atölyeleri

– Çocuklarınızla birlikte katılacağınız ebeveyn-çocuk atölyeleri

– Anne ve babaların katıldığı geri bildirim toplantısı