SosyalBen Vakfı geleceğin sporcularının elinden tutuyor

Pandemi dönemi ile birlikte faaliyetlerini dijitalleştiren SosyalBen Vakfı, başta spor olmak üzere resim, müzik, dans, fotoğrafçılık gibi alanlarda hayata geçirdiği atölyeleriyle gelecek nesillerin yeteneklerini keşfetmelerine olanak sağlıyor.

SosyalBen Vakfı

SosyalBen Vakfıu

Taşımalı eğitimin uygulandığı bölgelerde yaşamını sürdüren çocukların yeteneklerini keşfetmelerini ve kendilerini geliştirmelerini hedefleyen SosyalBen Vakfı, Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği saha çalışmalarıyla bugüne kadar 11 ülkede 45.000’i aşkın çocuğun hayatına dokundu. Gönüllük faaliyetlerinin yaygınlaşmasını destekleyen Vakıf, pandemi süresince faaliyetlerini dijitale taşıyarak çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor.

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde saha çalışmalarının durması sonucu e-SosyalBen oluşumunu kurarak süreçlerini dijitalleştiren Vakıf, gönüllülük ağını da büyüterek e-gönüllüleri ile birlikte daha fazla çocuğa ulaşıyor. 842’si dijital ortamda çalışmalara destek olan e-Gönüllülerden oluşan toplam 1.271 aktif gönüllüsü ile çocukların kendilerini keşfetmelerini sağlayan pek çok atölye çalışması gerçekleştiriyor.

19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla sporun çocukların gelişimlerindeki önemini vurgulayan Vakıf, 2021 dönemi içerisinde 45 gönüllü, 3 uzman atölye koçu ile 25 spor atölyesi düzenledi.  Alanında deneyimli sporcularla 240 çocuğu bir araya getiren bu atölyeler arasında Milli sporcu Ferhat Arıcan ile jimnastik atölyesi, Yasemin Ecem Anagöz’le okçuluk atölyesi, Tuğçe Alpay’la sağlıklı beslenme atölyesi, Fenerbahçe Beko Basketbol Takımı ile ‘’Basketbol ile Güçlü Çocuklar’’ atölyesi yer alıyor.

Vakıf aynı zamanda 2021 yılında milli voleybolcu Ebrar Kararkurt iş birliğiyle hayata geçirdiği “Ebrar Karakurt Akademi” ile 18-25 yaşları arasındaki gönüllü koçların mentorluk yaptığı 9-13 yaşları arasındaki kız çocuklarının sporun gücünü keşfetmeleri, hayat becerileri kazanmaları ve daha iyi birer birey olmalarına katkı sağlamayı amaçlıyor. Akademi çerçevesinde, SosyalBen Vakfı tarafından dezavantajlı bölgeler arasından seçilen okullarda kız voleybol takımları kurularak gençlerin hayatlarına sporu dâhil ederek güçlü bireyler olmaları hedefleniyor. Üniversite öğrencisi SosyalBen Vakfı gönüllüleri de profesyonel antrenörler tarafından eğitilerek bu takımlara antrenörlük yapıyor.

Sporun çocukların kişisel gelişimlerinde yarattığı faydayı her fırsatta dile getiren SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, “Sosyal beceriler hayatımızın her alanında karşımıza çıkıyor. Küçük yaşta keşfedilen yetenekler ve yetkinlikler çocukların, kendini güçlü yetiştirmiş, sosyal ve aktif vatandaşlar olmalarına imkân sunuyor. SosyalBen Vakfı olarak içimizdeki farkındalık bilincini gelecek nesillere aktarmamızda yanımızda yer alan, hayata geçirdiğimiz atölyelerimizde bize destek olan tüm kurumlara teşekkür ediyoruz. Amacımız geleceğin gençleri olacak çocukları donanımlı ve sağlıklı bireyler olarak yetiştirmektir… “Ben Türk gençliğinin spor yaparak güçlü olmasını isterim” diyen Mustafa Kemal Atatürk’ün vurguladığı gibi çocukların ve gençlerin spor yapmalarına önem veriyor, kendilerini bu konuda da geliştirmelerine destek oluyoruz… Bu anlamlı günde geleceğimizi emanet edeceğimiz çocukların ve ruhu hep genç kalan yetişkinlerin 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” dedi.

Çocuklar atölye çalışmalarında sporun faydalarını, egzersizin önemini, egzersiz tekniklerini öğrenirken bir yandan da sağlıklı beslenme, sporda özgüven ve sorumluluk konularında bilgi sahibi oluyor. Atölyelere destek veren sporcuların deneyimlerinde de yararlanan çocukların fiziksel, zihinsel, sosyal ve duygusal gelişimlerine katkı sağlanıyor.