TikTok ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi 19 Mayıs’ta gençleri spora teşvik ediyor

19 Mayıs Spor

Dünyanın önde gelen kısa video uygulaması TikTok, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda genç sporcular için bir kampanya düzenliyor. Bu özel günde sporun önemine dikkat çekerek gençleri spora teşvik etmeyi hedefleyen TikTok, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi’yle (TMOK) bir araya geliyor. TikTok, 19-25 Mayıs tarihleri arasında sürecek kampanyada kullanıcıları #GençveSporcuetiketiyle spora nasıl başladıklarını ve başarılarını anlatmaya davet ediyor. TikTok bu hikayelerle spor kariyerine başlamak isteyenlere ilham vermeyi hedefliyor.

Yüz yılı aşkın geçmişi ile Türk sporunun en köklü paydaşlarından birisi olan, Türk sporunun gelişimi ve genç nesillerin erken yaşta spor kültürü edinmeleri için çalışan TMOK, Olimpiyatlara hazırlanan 6 genç sporcunun başarı hikayeleriyle TikTok’ta düzenlenen kampanyada yer alıyor.

6  genç sporcudan ilham veren hikayeler

Siirt’te yaşayan kadın güreşçi Evin Demirhan 13 yaşında başladığı güreş serüvenini 2009 yılında ilk kez katıldığı Türkiye Şampiyonası’nda birinci olarak taçlandırdı. Hareketli bir çocukluk dönemi geçiren Ahmet Önder halasının onu spor kulübüne götürmesiyle jimnastikle tanıştı. Annesi ve babası sporcu olan Ramil Guliyev babasının onu yarışmaya götürmesiyle atletizme adım attı. Guliyev babasının ona: “Bu çizgiyi görüyor musun? Buradan başlayıp bitişe kadar sadece koş” demesiyle ilk koşu yarışına katıldı.

Adrenalin içeren sporları sevdiğini belirten Fatih Arda İpçioğlu başta ailesinin endişe duyduğu kayakla atlama sporunu şu an profesyonel bir şekilde yapıyor. Adanalı işçi bir ailenin kızı olarak Bursa’da dünyaya gelen Neslihan Yiğit,  maddi imkansızlıklar nedeniyle memleketine geri dönecekken kendisini Olimpiyatlara hazırlayan antrenörünün ısrarıyla kaldı. Neslihan Yiğit, Londra 2012 Olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden ilk badmintoncu oldu. Eskrimci bir ailenin kızı olarak sporcu disipliniyle yetişen İrem Karamete Mart 2021’de Tokyo 2020 kotası kazanarak Olimpiyat Oyunlarına direkt kota alan ilk eskrimci oldu.

TikTok ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi gençleri bilinçlendiriyor

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, gençleri spor faaliyetlerine daha fazla katılmaları ve sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeleri için motivasyon kaynağı olmayı sürdürüyor. TikTok ve TMOK, bu özel ve anlamlı günde #GençveSporcu etiketli kampanyayla spor kariyerine başlamak isteyen ve geç kaldığını düşünen gençleri ve aileleri bilinçlendirmeyi hedefliyor. Hangi spor dalına yöneleceğine karar veremeyen gençleri de düşünen TikTok, platform içerisinde sporla ilgili kısa bir test hazırladı. Gençler bu testte verdikleri cevaplara göre kendilerine en uygun spor branşını öğrenebilecekler.

Popüler kısa video platformu TikTok, milli değer taşıyan özel günlere önem vermeye ve insanları bilinçlendirmeye devam ediyor. Spor severlere her zaman destek olan TikTok; spor içerik üreticilerinin, spor kulüplerinin ve sporcuların tercih ettiği platform olma çalışmalarını sürdürüyor.